SADRŽAJ | ŽUPANIJA | GRADOVI | OPĆINE | OSTALO | ARHIVA | TRAŽILICA | IMPRESSUM


 
Godina XIII. - broj 8. Petak, 8. travnja 2005.
OPĆINA LOVRAN
15

13.

Na temelju članka 27. i 35. Statuta Općine Lovran (»Službenen novine« Primorsko-goranske županije broj 26/01 i 14/02), Općinsko vijeće Općine Lovran, na sjednici održanoj 21. ožujka 2005. godine, donosi

ODLUKU
o izmjenama i dopunama Poslovnika
Općinskog vijeća Općine Lovran

Članak 1.

U Poslovniku Općinskog vijeća Općine Lovran (»Službene novine« Primorsko-goranske županije broj 26/01 i 3/03) članak 12. mijenja se i glasi:

»Vijećnik ima prava i dužnosti:

- sudjelovati na sjednicamaVijeća, raspravljati i glasovati,

- podnositi prijedloge i postavljati pitanja,

- postavljati pitanja općinskom načelniku i članovima Općinskog poglavarstva,

- sudjelovati na sjednicama radnih tijela i na njima raspravljati, a u radnim tijelima kojih je član i glasovati,

- prihvatiti izbor za člana u radnom tijelu koje mu svojim odlukama odredi Vijeće, s tim da može istovremeno biti član u dva radna tijela.

Vijećnik ima i druga prava i dužnosti utvrđena odredbama Ustava, zakona i ovog Poslovnika.«

Članak 2

Iza članka 14. dodaje se članak 15. koji glasi:

»Članak 15.

Vijećnik može zatražiti da mu odgovarajuće službe Općinskog poglavarstva pruže pomoć u obavljanju njegove funkcije, a napose u izradi prijedloga koje on podnosi u obavljanju poslova i zadataka koje mu je povjerilo radno tijelo Vijeća odnosno da mu osigura dopunsku dokumentaciju za pojedine teme ili predmete koji su na dnevnom redu sjednice Vijeća ili radnih tijela, a može tražiti i stručne obavijesti i objašnjenja radi potpunijeg upoznavanja i praćenja problema na koje nailazi u obavljanju funkcije vijećnika.«

Članak 3.

Naslov ispred članka 17. » IV. PRAVA I DUŽNOSTI PREDSJEDNIKA, POTPREDSJEDNIKA I ČLANOVA VIJEĆA« mijenja se i glasi:

»IV. PRAVA I DUŽNOSTI PREDSJEDNIKA I POTPREDSJEDNIKA OPĆINSKOG VIJEĆA«

Članak 4.

U članku 17. stavku 1. riječ: »dva« briše se.

U stavku 2. riječ: »potpredsjednike« zamjenjuje se riječju: »potpredsjednika«.

Članak 5.

U članku 18. alineja 9. mijenja se i glasi:

» - brine o suradnji Vijeća s Općinskim poglavarstvom,«

U istom članku alineje 10., 11. i 12. brišu se, a dosadašnje alineje 13., 14. i 15. postaju alineje 10., 11. i 12.

Članak 6.

Članak 18.a. briše se.

Članak 7.

Članak 20. mijenja se i glasi:

»Potpredsjednik Općinskog vijeća pomaže u radu predsjedniku i po njegovom ovlaštenju obavlja poslove iz njegovog djelokruga, a u slučaju odsutnosti ili spriječenosti predsjednika vijeća zamjenjuje predsjednika.«

Članak 8.

U članku 25. u stavku 3. iza riječi: »akta,« dodaju se riječi: »Općinsko poglavarstvo«.

Članak 9.

Naslov ispred članka 26. »VI. PRAVA I DUŽNOSTI ČLANA VIJEĆA« mijenja se i glasi: »VI. ODNOS VIJEĆA I POGLAVARSTVA«

Članak 10.

Članak 26. mijenja se i glasi:

»Općinsko poglavrstvo određuje člana za svog predstavnika u Vijeću povodom rasprave o prijedlogu odluka i drugih akata.«

Članak 11.

Članak 27. mijenja se i glasi:

»Predstavnik Općinskog poglavarstva nazočan je sjednicama Vijeća i radnih tijela, sudjeluje u njihovom radu, iznosi stajališta Općinskog poglavarstva, daje obavijesti, stručna objašnjenja, te obavještava Općinsko poglavarstvo o stajalištima i mišljenjima Vijeća odnosno radnih tijela.

Ako na raspravi nije nazočan predstavnik Općinskog poglavarstva, Vijeće ili radno tijelo može, ako smatra da je prisustvo člana Općinskog poglavrstva neophodno, raspravu o toj temi prekinuti ili odgoditi.«

Članak 12.

Članak 28. mijenja se i glasi:

»O sazvanim sjednicama predsjednik Vijeća i predstavnici radnih tijela Vijeća izvješćuju općinskog načelnika. O zakazanim sjednicama Vijeća i radnih tijela Vijeća, na kojima će se razmatrati prijedlog odluke ili akta što ga je podnijelo Općonsko poglavarstvo, izvješćuje se i ovlašteni predstavnik Općinskog poglavarstva.«

Članak 13.

Članak 29. mijenja se i glasi:

»Općinsko poglavarstvo je obvezno, na zahtjev Vijeća izvijestiti Vijeće o svom radu, o politici koju provodi, o izvršavanju odluka ili pojedinih akata i zaključaka te o drugim pritanjima iz svog djelokruga.

Općinsko poglavarstvo može i na vlastiti poticaj podnijeti Vijeću izvješće o svom radu i o stanju u pojedinim područjima, a dužno je takvo izvješće podnijet dva puta godišnje.

Općinsko poglavarstvo dužno je do kraja mjeseca ožujka podnijeti Vijeću izvješće o Programu gradnje objektata i uređaja komunalne infrstrukture i Programa održavanja infratstrukture za proteklu godinu.«

Članak 14.

Iza članka 29. dodaje se članak 30. koji glasi:

»Članak 30.

Općinsko poglavarstvo je odgovorno Vijeću za svoj radi i za odluke koje donosi. Općinsko poglavarstvo je odgovorno Vijeću za rad svojih članova i za rad općinskog upravnog odjela i službi.«

Članak 15.

Članak 31. mijenja se i glasi:

»Na prijedlog 1/3 vijećnika može se pokrenuti pitanje povjerenja općinskom načelniku, pojedinom članu Općinskog poglavarstva ili Općinskog poglavarstva u cjelini.

Glasovanje o povjerenju Općinskom poglavarstvu može zahtijevati i predsjednik Poglavarstva.

O povjerenju Općinskom poglavarstvu ne može se raspravljati i glasovati prije nego protekne sedam dana od dana dostave prijedloga predsjedniku Općinskog vijeća.

Rasprava i glasovanje o nepovjerenju mora se provesti najkasnije u roku od 30 dana od dana dostave prijedloga predsjedniku Općinskog vijeća.

Odluka o nepovjerenju prihvaćena je ako je za nju glasovala većina svih vijećnika Vijeća.«

Članak 16.

Članak 32. mijenja se i glasi:

»Ako vijeće odbije prijedlog za izglasavanje nepovjerenja Općinskom poglavarstvu, odnosno pojedinom njegovom

članu, vijećnici koji su ga postavili ne mogu ponovno podnijeti isti prijedlog prije proteka roka od šest mjeseci od njegovog odbijanja.

Kad Općinsko vijeće izglasa nepovjerenje općinskom načelniku ili poglavarstvu u cjelini, ono mora izabrati novog općinskog načelnika u roku od 30 dana od dana izglasavanja nepovjerenja.

Ako odlukom o iskazivanju nepovjerenja općinskom načelniku i poglavarstvu u cjelini nije određen dan razrješenja i prestanka dužnosti, općinski načelnik i poglavarstvo kojem je iskazano nepovjerenje smatraju se razrješenim i prestaje im dužnost izborom novog općinskog načelnika.

Odlukom o iskazivanju nepovjerenja općinskom načelniku i članu poglavarstva ne prestaje dužnost člana Općinskog vijeća.

U slučaju izglasavanja nepovjerenja pojedinom članu poglavarstva, Općinsko vijeće donosi odluku o danu s kojim se razrješuje dužnosti.

Članak 17.

Članak 33. mijenja se i glasi:

»Općinski načelnik u obavljanju poslova iz samoupravnog djelokruga Općine, ima pravo obustaviti od primjene opći akt Općinskog vijeća ako ocijeni da je tim aktom povrijeđen zakon ili drugi propis, te zatražiti od Općinskog vijeća da u roku od petnaest dana otkloni uočene nedostatke. Ako Općinsko vijeće to ne učini, općinski načelnik je dužan u roku od 8 dana obavijestiti čelnika središnjeg tijela državne uprave ovlaštenog za nadzor nad zakonitošću rada tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.«

Članak 18.

U članku 37. stavak 3. mijenja se i glasi:

»Izvornici akata Vijeća čuvaju se u uredu Općinskog poglavarstva.«

Članak 19.

U članku 39. iza riječi: »vijećnici,« dodaju se riječi: »Općinsko poglavarstvo«.

Članak 20.

Članak 39.a. birše se.

Članak 21.

U članku 43. stavak 2. mijenja se i glasi:

»Prijedlog odluke sadrži pravni osnov za donošenje, tekst prijedloga odluke s obrazloženjem, tekst odredaba važeće odluke koja se mijenja ili dopunjuje. Uz prijedlog odluke može se podnijeti i odgovarajuća dokumentacija.«.

Iza stavka 4. dodaje se stavak 5. koji glasi:

»Predstavnik Poglavarstva može tražiti riječ u tijeku rasprave o odluci i kada Poglavarstvo nije predlagatelj. Ista prava ima i izvjestitelj radnog tijela.«.

Članak 22.

U članku 44. stavku 2. iza riječi: »predlagatelju odluke« briše se točka i dodaju riječi: » i Općinskom poglavarstvu.«.

Članak 23.

U članku 45. U stavku 2. Riječ: »akta« zamjenjuje se riječju: »odluke«.

Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

»Poglavarstvo može do zaključenja rasprave podnositi amandmane i kada nije predlagatelj.«.

Članak 24.

Članak 46. mijenja se i glasi:

»Ako su podneseni amandmani takve naravi da bitno mijenjaju ili odstupaju od podnesenog prijedloga odluke, Općinsko vijeće može odlučiti da se rasprava odgodi za iduću sjednicu kako bi se vijećnicima ostavilo dovoljno vremena za pripremu prije odlučivanja.

Iz razloga navedenih u stavku 1. ovog članka glasovanje o amandmanima će se odgoditi ako to zatraži Općinsko poglavarstvo, neovisno da li je ono predlagatelj.«

Članak 25.

U članku 47. stavak 1. mijenja se i glasi:

»O amandmanima se izjašnjava predlagatelj odluke i Općinsko poglavarstvo, neovisno da li je ono predlagatelj odluke ili ne.«

Članak 26.

U članku 48. stavku 1. riječ: »akta« zamjenjuje se riječju: »odluke«.

U alineji 1.,2. i 3. riječ: »akta« zamjenjuje se riječju: »odluke«.

Članak 27.

U članku 49. dodaje se stavak 1. koji glasi:

»Ako konačni prijedlog odluke nije podnijelo Općinsko poglavarstvo, o amandmanu na prijedlog s kojim se nije suglasilo Općinsko poglavarstvo glasuje se odvojeno.«

Stavak 1. postaje stavak 2.

Članak 28.

U članku 50. u stavku 1.,2. i 3. riječ: »akta« zamjenjuje se riječju:»odluke«.

Članak 29.

U članku 51. stavku 4. iza riječi: »vijećnicima« umjesto točke dolazi zarez i dodaju se riječi: »te Općinskom poglavarstvu ako nije predlagatelj.«.

Članak 30.

U članku 54. stavku 3. iza riječi: »djelatnost« dodaju se riječi: »i Općinskom poglavarstvu«.

Članak 31.

U članku 55. stavak 1. mijenja se i glasi:

»Komisija za Statut, Poslovnik i normativnu djelatnost nakon što pribavi mišljenje Općinskog poglavarstva, ocjenjuje da li je prijedlog za davanje autentičnog tumačenja akta osnovan.«

Članak 32.

Članak 56. mijenja se i glasi:

»Prijedlog Općinskog proračuna i godišnjeg obračuna proračuna podnosi predsjedniku Vijeća s potrebnim obrazloženjem Općinsko poglavarstvo.

Članak 33.

U članku 58. stavku 1. riječi: »predsjedniku vijeća« zamjenjuje se riječima: »Općinskom poglavarstvu«.

U stavku 4. ispred riječi: »pročelnik« dodaju se riječi: »Općinsko poglavarstvo odnosno«.

Članak 34.

U Članku 59. stavku 1. riječi: »predsjedniku Općinskog vijeća« zamjenjuju se riječima: »Općinskom poglavarstvu«.

Članak 35.

U članku 60. stavku 1. riječi: »predsjednik Općinskog vijeća« zamjenjuju se riječima: »predsjednik Općinskog poglavarstva«.

Članak 36.

Iza članka 60. dodaje se naslov: »XII. INTERPELACIJA« i članci 61., 62., 63., 64., 65. i 66. koji glase:

»Članak 61.

Interpelacijom se na sjednici otvara rasprava o radu Općinskog poglavarstva u cjelini ili o pojedinim odlukama Općinskog poglavarstva ili općinskog odjela, odnosno odsjeka ako one odstupe od općeg stava Općinskog poglavarstva ili općinskog odjela u provođenju odluka Općinskog vijeća i utvrđene politike Općinskog vijeća.

Interpelacija se podnosi pismeno. U njoj mora biti jasno postavljeno, formulirano i obrazloženo pitanje koje treba razmotriti. Interpelaciju potpisuju svi vijećnici koji su je pokrenuli.

Interpelaciju predsjedniku Vijeća podnosi najmanje 1/3 vijećnika.

Članak 62.

Podnesenu interpelaciju predsjednik Vijeća odmah dostavlja predsjedniku Općinskog poglavarstva i vijećnicima.

Članak 63.

Općinsko poglavarstvo razmatra interpelaciju i dostavlja obvezno predsjedniku Vijeća izvješće o svojim mišljenjima i stavovima povodom interpelacije u roku od 15 dana od dana prijema interpelacije.

Predsjednik Vijeća upućuje to izvješće vijećnicima.

Članak 64.

Interpelacija se stavlja na dnevni red prve iduće sjednice Vijeća koja se održava nakon dostavljanja izvješća Općinskog poglavarstva, ali ne prije nego što protekne 8 dana niti duže od 15 dana od te dostave. Ako Općinsko poglavrstvo ne podnese izvješće u roku, interpelacija se stavlja na dnevni red prve iduće sjednice po isteku tog roka koji ne smije biti duži od 30 dana od podnošenja interpelacije.

Članak 65.

Rapravu o interpelaciji Vijeće može završiti utvrđivanjem stava o pitanju koje je interpelacijom pokrenuto ili utvrđivanjem obveza, odnosno donošenjem zaključka Općinskog poglavarstva, za provođenje politike ili za izvršavanje odluke ili akta.

Po završenoj raspravi o interpelaciji Vijeće može postaviti pitanje odgovornosti Općinskog poglavarstva, zauzeti stajalište i donijeti zaključke o utvrđivanju prijedloga za razrješavanje predsjednika Općinskog poglavarstva odnosno članova Poglavarstva.

Odluku iz stavka 2. donosi Vijeće većinom glasova svih članova vijeća.

Članak 66.

Vijećnici koji su pokrenuli interpelaciju mogu je povući najkasnije prije odlučivanja o njoj.

Ako je interpelacija odbijena na Vijeću, o istoj temi ne može se ponovno postaviti interpelacija prije proteka roka od tri mjeseca od dana kada je Vijeće donijelo zaključak kojim odbija interpelaciju.«

Članak 37.

U članku 67. stavak 2. mijenja se i glasi:

»Predsjednik Općinskog vijeća dužan je sazvati sjednicu Vijeća na prijedlog 1/3 vijećnika ili na prijedlog Općinskog poglavarstva, u roku od 15 dana od dana prijema prijedloga.«

Članak 38.

U članku 72. Iza riječi: »Vijeća« stavlja se točka i brišu se riječi: »kojeg ovlasti predsjednik Vijeća.«

Članak 39.

U članku 79. stavku 2. iza alineje 4. dodaje se nova alineja 5. koja glasi:

» - rješenje o imenovanju i razrješenju općinskog načelnika, zamjenika općinskog načelnika i članova Općinskog poglavarstva,«

Alineja 5. postaje alineja 6.

Članak 40.

Iza članka 86. dodaju se članci 87. i 88. koji glase:

»Članak 87.

Općinskog načelnika odnosno zamjenika općinskog načelnika bira i razrješava Općinsko vijeće većinom glasova svih vijećnika.

Općinskog načelnika bira Općinsko vijeće iz redova svojih članova, na način i po postupku utvrđenim poslovnikom, u skladu sa Statutom i zakonom. Općinski načelnik se, u pravilu bira između nositelja lista stranaka i nezavisnih lista koje su osvojile mandate u Općinskom vijeću.

Općinski načelnik ima jednog zamjenika koji se bira po postupku propisanom za izbor samog načelnika.

Općinski načelnik odnosno zamjenik općinskog načelnika bira se tajnim glasovanjem na prijedlog Komisije za izbor i imenovanja ili na prijedlog najmanje 1/3 vijećnika Općinskog vijeća.

Članak 88.

Na sjednici Općinskog vijeća vijećnici na prijedlog općinskog načelnika biraju članove Općinskog poglavarstva, u pravilu iz svojih redova. O prijedlogu za izbor članova poglavarstva glasuje se u cjelini, većinom glasova svih vijećnika.

Nakon izvršenog izbora članova Općinskog poglavarstva predsjednik Općinskog vijeća izgovara prisegu sljedećeg sadržaja:

»Prisežem svojom čašću da ću dužnost člana Općinskog poglavarstva savjesno obnašati i držati se Ustava, zakona i Statuta Općine, te da ću se zalagati za svekoliki napredak Republike Hrvatske i Općine Lovran.«

Predsjednik Općinskog vijeća poslije pročitane prisege poziva pojedinačno članove Općinskog poglavarstva, a izabrani član Općinskog poglavarstva nakon što je izgovoreno njegovo ime i prezime, ustaje i izgovara: »Prisežem«. Član Općinskog poglavarstva koji nije nazočan na sjednici Općinskog vijeća, kad počinje obavljati dužnost člana Općinskog poglavarstva, polaže prisegu na prvoj sjednici na kojoj je nazočan.«

Članak 41.

U članku 89. stavku 1. brišu se riječi. »dva (2)«.

U stavku 2. i 3. riječ: »potpredsjednici« zamjenjuje se riječju: »potpredsjednik«.

Članak 42.

U članku 92. stavku 5. riječi: »Upravni odjel« zamjenjuje se riječima: »odgovarajuća služba Općinskog poglavarstva«

Članak 43.

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Službenim novinama » Primorsko-goranske županije, a primjenjuje se sa danom objave službenih rezultata izbora za članove predstavničkog tijela Općine Lovran u 2005. godini.

Klasa: 003-05/05-01/03

Ur. broj: 2156/02-01-05-1

Lovran, 21. ožujka 2005.

OPĆINSKO VIJEĆE OPĆINE LOVRAN

Predsjednik

Općinskog vijeća

Edvard Primožić, v. r.

 

http://www.sn.pgz.hr/default.asp?Link=odluke&izdanje=124&mjesto=51415&odluka=13
© Primorsko-goranska županija 2002.-2003. Sva prava pridržana.
Obratite se webmasteru s pitanjima i komentarima.
Programska podrška
www.netcom.hr